Konferans

Yazdır

Şehiterimizi anmak yetmez, anlamak gerekiyor

. Konferanslar

Gaziantep Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Araştırma Hikmet ve İlim Topluluğu tarafından Şehitler ve Gaziler Haftası kapsamında “Gaziler ve Şehitlere Vefa” adlı program, Atatürk Kültür Merkezinde düzenlendi.

 

Programın açılışında konuşan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akpınar, şahadet konusuyla ilgili Kur’an-ı Kerimde birçok ayet olduğunu belirterek, “Yüce Rabbimiz bir ayeti kerimesinde ‘Allah yolunda can verenlere ölüler demeyiniz. Onlar diridirler fakat siz bunu anlayamazsınız’ buyurur. Şehit tahtında Rabbe gülümser. Ah binlerce canım olsaydı’ der” diye konuştu.

İstiklal Marşı’nın her cümlesi her bir kelimesinin coşkuyla ve duyguyla okunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Akpınar, şehit atalarımızın izinden, yolundan giderek emanet olarak bıraktıkları memleketi güzelliklerle muhafaza etmemiz gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Akpınar, “Şehitlerimizi anmak yetmez, anlamak gerekiyor. O ruhu yaşamak ve yaşatmak gerekiyor. Şehit olmak eceli değiştirmez. Ölüm tarihini öne almaz. Yani o kardeşlerimiz şehit olmasaydı, o anda bir vesileyle öleceklerdi. Çünkü herkes için belirlenmiş bir ölüm tarihi, ecel vardır, o an geldiğinde ne bir saniye öne alınır, ne bir saniye sona alınır. Bu yüzden biz bize düşeni yapacağız. Şanına yaraşanı da Yüce Allah yapıyor, yapacaktır, lütfedecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Gaziantep Şube Başkanı Gazi Mehmet Çevik, “Okuduğumuz ya da televizyonda duyduğumuzdan daha fazladır yaşananlar. Gazetenin iç sayfalarına minicik karelerde okuduğunuz ‘Kırsalda teröristlerce döşenen mayının patlaması sonucu bir güvenlik görevlisi yaralandı’ haberi aslında o kadar da kısa değildir” şeklinde konuştu.

Çevik, “Asla unutmayınız. Başınızın üstündeki egemenlik örtüsünün payandası kopan bacaklar, bedeli ise bu vatan için akan kanlar, feda edilen canlardır. Sıcak yuvalarını, babalarının yüzlerini unutan küçücük çocuklarını düşünmeden vakfedilen hayatlardır” diye konuştu.

Araştırma Hikmet ve İlim Topluluğu Danışmanı Mustafa Ünverdi, “99 Yıl önce bu toprakları bize vatan kılmak için canını veren aziz şehitlerimiz gönüllerimize yer etmiş, anılarına yüzlerce şiirler yazılmış, destanlar yazılmış ve onlar destan olmuşlardır. Araştırma Hikmet ve İlim Topluluğu olarak böyle bir programda üniversitemizde onları yad edelim istedik” diyerek, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür etti.

Program, GAÜN İlahiyat Fakültesi öğrencileri tarafından “Çanakkale’de”, “Sakarya Türküsü”, “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirlerin okunmasıyla program sona erdi.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile