Makaleler

Yazdır

Kuran Niçin ve Nasıl Okunmalı??

. Kitap

Allah Kelamı Kur'ân'ı-Kerim'in hangi amaçla ve niçin okunacağına dair pek çok çalışma kaleme alınmıştır. Buna rağmen Türk okuyucusunun Kur'ân'ı okuma ameli tam anlamı ile ıslah edilememiştir. Bugün Kur'ân, halkımızca en çok okunan kitap olmaya devam ettiği halde, hala O'ndan, O'nun istediği biçimde layıkıyla istifade edildiği söylenemez. Hatta Kur'ân'ın en fazla vecd ve istiğrak içerisinde okunduğu sanılan yer olan camilerde bile durum böyledir.

Her okuyucu kendince doğru bildiği bir takım amaçlar için Kur'ân okumaktadır. Bugün bir "Kur'ân Okuma Kültürü" oluşmuştur. Ama bu okuma kültürünün temellerinin ne kadarını ilk dönem Müslümanlarının Kur'ân okuyuşu oluşturmakta ve ne kadarı sonradan eklenmiş / bidatlerdir? Söz konusu kültürde yer alan bu amaç ve okuyuş şekilleri, ne kadar Kur'ân'ın ruhu ile bağdaşıp bağdaşmamaktadır? İşte "okuma" eyleminde hedefi tam tutturabilmek için, bu sorulara cevap aranarak okuma kültürü test edilmelidir.

Ellerinden ve dillerinden "Kitab"ı hiç düşürmeyen Müslümanlar, "Kitab" ile yücelip ilerleyen, tarihin en güçlü devlet ve toplumlarını Kur’ân, insanlığa saadet dolu hayat örnekleri sunan/ Kur'ân çağı insanının Kur'ân okuyuşu ile kendi Kur'ân okuyuşlarını karşılaştırmak zorundadırlar. Çünkü onlar, ancak bu şekilde Kitab'la yücelenlere rağmen, Kitab'la geri kalmanın faturalarını çıkarıp bu acı son ve güya Kitab'lı zilletten kurtulabileceklerdir.

İşte bu çalışma, Müslümanların "Kur'ân Okuma Kültürü"nü inceleyerek onun artılarını ve eksilerini ortaya koyabilme amacına yöneliktir. Çalışmada Kur’ân tanımları üzerinde durulup Kur’ân’ın ne olduğu ve ne olmadığı ortaya konulmuş, Kur’ân’ın iniş gayesi, onu okumanın ve anlamanın asıl amacı Peygamberimiz başta olmak üzere ilk dönem Müslümanlarının hayatlarından örneklerle anlatılmaya çalışılmış, son olarak da hastalara ve ölülere Kur’ân okuma konusu tartışılmıştır.

Çalışmamızda ortaya koyabildiğimiz doğruların tümünün "Doğru Din İslam"a ait olduğunu itiraf eder, muhtemel yanlışlarımızdan dolayı affımızı dileriz. Rabbin takdiri ile kulun tedbirinin örtüşmesi demek olan tevfîk / başarı ise, Allah Teâlâ’dandır.

 

Ali AKPINAR

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile